Muzyczny storytelling z Universal Audio w Audioplanet!
12-15 stycznia 2023
W trakcie warsztatów produkcyjnych każdy z uczestników będzie miał okazję poznać poszczególne funkcje interfejsów oraz wybranych sprzętów marki Universal Audio i nauczyć się, jak wykorzystać zarówno ich podstawowe, jak i zaawansowane możliwości w procesie produkcji własnych utworów. A wszystko to pod okiem doświadczonego opiekuna – Krisa Górskiego.
Warsztaty oparte są na autorskiej metodzie Krisa Górskiego, sprawdzonej przez ostatnie 25 lat prowadzenia warsztatów z zakresu realizacji nagrań i produkcji muzycznej.
PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA
- Praca na własnym materiale muzycznym, wstępnie przygotowanym wcześniej lub powstającym na bieżąco w trakcie warsztatów – aby każdy z uczestników działał w obrębie takiego nurtu muzycznego, z którym ma do czynienia na co dzień.
- Praca we własnym tempie, wspierana przez indywidualne konsultacje z prowadzącym. Na początku warsztatów określamy potrzeby uczestników i obszary, nad którymi chcielibyśmy popracować, i na nich się skupiamy w kolejnych dniach.
- Problemy rozwiązujemy w miarę ich powstawania, a odpowiednie rozwiązania aplikujemy na bieżąco, co zapewnia lepsze przyswojenie zagadnień oraz obycie się z nimi w praktyce.
- Praca w grupach dwuosobowych – pozwala to na wzajemne wspieranie się w rozwoju, sprawdzanie naszych zdolności pracy z innymi osobami w relacji muzyk-realizator, a także szybsze radzenie sobie z nowymi wyzwaniami.
- Współpraca grupowa – korzystamy z indywidualnych talentów każdego z uczestników w procesie produkcji naszych utworów pod kątem instrumentalnym, wokalnym oraz produkcyjnym, wymieniamy się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wskazówkami.
Przyjrzymy się całemu procesowi produkcyjnemu, opierając się na Dekalogu Producenta stworzonym przez Krisa Górskiego oraz Grzegorza Stasiuka na poczet programu „Na Setkę”. Zobacz Dekalog Producenta.
W trakcie pracy własnej Kris spędza czas z każdym z uczestników indywidualnie, omawiając konkretne aspekty procesu produkcji, które mogą sprawiać trudności. Jest to niezwykle efektywny sposób nauki, zapewniający wysoki stopień przyswajalności materiału poprzez bezpośrednie zastosowanie nabytej wiedzy w praktyce.
Każdy idzie własnym tempem i uczy się rozwiązywać problemy w sposób odpowiedni do sytuacji i do jego indywidualnych potrzeb. Każdy z uczestników może też wybrać tylko część jakiegoś obszaru i skupić się na nim. Nie ma znaczenia, jak szybko lub wolno posuwamy się do przodu – liczy się uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań dla uzyskania satysfakcjonujących efektów.
ZAKWATEROWANIE I WYPOSAŻENIE
Do dyspozycji uczestników będą 4 dwuosobowe pokoje. Każdy z pokoi jest wyposażony w panele akustyczne, biurko, statywy oraz mikrofony i potrzebne okablowanie, a także – dla osób nieposiadających interfejsu Universal Audio – interfejsy Volt i/lub Apollo do samodzielnego przetestowania w czasie trwania warsztatów.
Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z miejscowej sauny i salonu, w którym przez cały dzień pali się koza. Dla spragnionych natury mamy okoliczne jeziora i zapraszające do spacerów lasy.
Wyżywienie w trakcie warsztatów będzie wegetariańskie i będzie składało się ze śniadania oraz obiadokolacji.
Na miejscu jest dostęp do szybkiego internetu poprzez LAN i WIFI.
Oprócz stanowisk home-recordingowych w pokojach, do pełnej dyspozycji warsztatowiczów pozostaje całe studio AudioPlanet, obejmujące przestronną, dobrze wyposażoną reżyserkę oraz osobny live room wraz z dostępnymi na miejscu instrumentami, mikrofonami itd.
Opcjonalnie możemy też zapewnić muzyków sesyjnych do wykonania partii perkusji, basu oraz gitar elektrycznych lub akustycznych, sekcji smyczkowej czy wybranych instrumentów solowych. Wszelkie potrzeby w tym względzie należy zgłosić organizatorowi wcześniej, a koszty związane z pracą muzyków będą zależeć od liczby nagrywanych utworów i zostaną uzgodnione przed warsztatami.
Instrumenty dostępne na miejscu:
- Fortepian Yamaha C5
- Pianino Sommerfeld z moderatorem
- Rhodes Suitcase
- Wurlitzer
- Nord Piano
- Korg C3
- Gitary basowe elektryczne i akustyczne (w tym fretless)
- Wzmacniacze gitarowe Marshall i Fender (comba lampowe)
CO POWINIENEŚ UMIEĆ?
- Podstawowe działanie Twojego DAW-u, obejmujące:
– nagrywanie,
– podstawową edycję,
– aplikowanie efektów,
– instrumenty wirtualne (jeżeli ich używasz),
– tworzenie busów/auxów,
– renderowanie, eksportowanie ścieżek. - Wystarczającą wiedzę z zakresu muzyki, umożliwiającą Ci pracę nad własnymi utworami. To są warsztaty z produkcji muzycznej, nie z teorii muzyki czy grania na instrumentach.
CO POWINIENEŚ PRZYWIEŹĆ ZE SOBĄ?
- Własny komputer (najlepiej laptop).
- Własne, legalne oprogramowanie DAW.
- Osobne obuwie do chodzenia po budynku, np, kapcie, klapki, tenisówki.
Opcjonalnie:
- Jeżeli masz już interfejs Apollo lub Volt, to oczywiście przywieź go ze sobą. Jeśli nie masz jeszcze żadnego interfejsu lub używasz modelu innej marki, to na warsztatach będziesz mieć możliwość skorzystania ze sprzętu Universal Audio, a także otrzymania bonu na zakup interfejsu w specjalnej cenie.
- W pokojach pracujemy na słuchawkach. Jeżeli masz swoje ulubione, to weź je ze sobą, a jeśli nie, to skorzystaj ze słuchawek studia.
- Jeżeli masz swoje mikrofony i/lub instrumenty, których chcesz użyć w nagraniu, to również możesz je przywieźć lub tak jak w przypadku słuchawek, skorzystać z zasobów studyjnych.
PROGRAM DNIA
- 8:30 – 9:15 – Śniadanie
- 9:30 – 11:00 – Spotkanie grupowe
- 11:00 – 14:00 – Praca indywidualna
- 14:00 – 15:00 – Obiad
- 15:00 – 17:30 – Praca indywidualna
- 17:30 – 19:00 – Spotkanie grupowe
- 19:00 – Czas wolny
Wedle własnych potrzeb, w każdej chwili można sobie zrobić przerwę w salonie, gdzie będzie do dyspozycji kawa i herbata. Możesz także wyjść na spacer do ogrodu lub nad pobliskie jezioro czy do lasu.
PROGRAM WARSZTATÓW
11 stycznia
18:00 – Przyjazd
19:00 – Kolacja
12 stycznia – Dzień 1
- Przedstawienie uczestników, wprowadzenie do warsztatów.
- Optymalizacja przestrzeni pracy
a. akustyka pomieszczenia
b. głośniki – ich dobór oraz pozycjonowanie, korekcja cyfrowa
c. słuchawki, korekcja słuchawek - Prezentacja sprzętu z oferty Universal Audio
a. interfejsy (Apollo oraz Volt)
b. hardware UA (preampy, kostki efektowe, OX load box itd.)
c. system DAW Luna
d. Mikrofony UA - Praca z interfejsami Volt w dowolnym DAW-ie (na przykładzie Reapera) oraz wsparcie każdego z uczestników w konfiguracji ich własnych programów DAW do użycia z interfejsami UA.
- Zakwaterowanie uczestników (po dwie osoby) w każdym z pokoi oraz studiu nagraniowym. Każdy pokój zamieniamy na swego rodzaju home studio.
13 stycznia – Dzień 2
- Wprowadzenie do procesów produkcji. Dobór mikrofonów, pozycjonowanie, gain staging, organizacja ścieżek w DAW itp.
- Zaczynamy od szkicowania utworu: nagrania wokalu, gitary, pianina lub loopów w przypadku artystów bardziej elektronicznych.
- Aranżujemy przy użyciu instrumentów wirtualnych/loopów lub na bazie prawdziwych instrumentów (w ramach zasobów i umiejętności warsztatowiczów lub korzystając z umówionych wcześniej muzyków sesyjnych).
- Spotkanie wieczorem w celu przesłuchania, wymiany uwag i doświadczeń itd.
14 stycznia – Dzień 3
Obróbka dźwięku
- Korekcja intonacji w Melodyne
- Edycja z użyciem Izotope RX 9
- EQ statyczne i dynamiczne
- Kompresja
- Efekty modulacyjne – flanger, chorus etc.
- Efekty przestrzenne – echo, pogłos
- Higiena pracy w sesji w DAW
15 stycznia – Dzień 4
- Miks
a. Organizacja sesji
b. Gain staging
c. Panorama
d. Efekty
e. Automatyka - Mastering
a. Signiel vs Album
b. Równowaga spektralna
c. Mikro i makrodynamika
d. Stem mastering
d. DDP, kody ISRC
f. Formatowanie utworów pod użytek w filmie
W trakcie naszej pracy będziemy też przyglądać się temu, jak może wyglądać współpraca z innymi; dlaczego robimy coś sami i kiedy warto zwrócić się ku innym osobom, powierzając im wybrane części pracy nad naszymi utworami.
Rozjeżdżamy się po kolacji. Można też zostać na noc i wyjechać rano po śniadaniu 16 stycznia za dodatkową opłatą 125 zł.
Maksymalna liczba uczestników: 8 osób.
————-
TERMIN:
11-15 stycznia 2023
MIEJSCE:
Studio Audioplanet, Łąkie 33b, 77-139 Łąkie, https://audioplanet.pl/
KOSZT:
Koszt na osobę z zakwaterowaniem i wyżywieniem – 1499 zł
REJESTRACJA:
Zgłoszenia na warsztaty prosimy wysłać na adres: studio@audioplanet.pl
O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń oraz dopełnienie formalności związanych z dokonaniem wpłaty.
Na zgłoszenia czekamy do 5 stycznia 2023.
PROWADZĄCY:
Kris Górski – kompozytor i producent muzyki filmowej oraz popularnej, inżynier dźwięku, absolwent SAE w Paryżu. Po 16 latach intensywnej pracy we Francji wrócił do Polski, gdzie prowadzi swoje studio nagraniowe AudioPlanet. Od wielu lat współpracuje z telewizją, tworząc muzykę głównie do filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Ponadto nagrywa i pracuje jako producent z wieloma artystami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na warsztatach oraz jako wykładowca Politechniki Gdańskiej. Jest współtwórcą polskiej firmy APS, produkującej aktywne monitory studyjne. Fan marki Universal Audio, od lat na co dzień używa interfejsów Apollo, a obecnie także oprogramowania DAW Luna – od samego początku jego istnienia.
SPONSOR:
Universal Audio i Audiostacja