Premiera: Moog Spectravox

14.05.2024

Premiera: Moog Spectravox

Najmłodszy członek rodziny instrumentów półmodularnych

Spectravox, najmłodszy członek rodziny instrumentów półmodularnych marki Moog, to przełomowe narzędzie do kształtowania brzmienia. Spectravox to analogowy procesor spektralny oparty na 10-pasmowym banku filtrów, samodzielnie generujący wyraziste drony, umożliwiający wielobarwne przemiatanie oraz dodawanie rezonującej głębi i psychodelicznego charakteru każdemu zewnętrznemu dźwiękowi.

Wystarczy że podłączysz do niego mikrofon, a Spectravox stanie się 10-pasmowym analogowym vocoderem z innowacyjną zintegrowaną funkcją modulacji wszystkich filtrów. Spectravox to urządzenie eksplorujące i poszerzające topologię vocodera i banku filtrów, będące ogromnie elastycznym instrumentem i procesorem sygnału z funkcjonalną krosownicą pozwalającą na integrację ze studiem każdych rozmiarów.

Muzycy grający na syntezatorach uwielbiają manipulować spektrum dźwięku od czasów, gdy w latach 60. pojawiło się urządzenie Moog 907 Fixed Filter Bank, pozwalając na tworzenie bogatych brzmień samogłosek oraz złożonych animacji barw przy użyciu bezpośredniej regulacji poziomu każdego pasma częstotliwości dźwięku. W przeciwieństwie do wczesnych stałych banków filtrów, unikatowe filtry Spectravox przesuwają się w przestrzeni częstotliwościowej, pozwalając na tworzenie nieziemskich, kontrolowanych napięciowo animacji spektralnych oraz dźwięczne przemiatanie przypominające phaser.

Dzięki dziesięciu filtrom, których rezonans o zmiennej charakterystyce może płynnie przechodzić od brzmień gładkich i precyzyjnych do migoczących efektów przypominających chór, Spectravox nada interesującemu cię dźwiękowi zaskakującą nową formę i wniesie do twojego studia całą nową paletę brzmieniowych możliwości.

Za inspirację przy projektowaniu Spectravox posłużyły pionierskie rozwiązania vocodingu oparte na oryginalnych projektach Homera Dudley’a z lat 30. i opracowane przez Boba Mooga i Wendy Carlos pod koniec lat 60., których efekty usłyszeć mogliśmy w filmie Mechaniczna Pomarańcza z 1972 roku w reżyserii Stanley’a Kubricka. Rozwijając te wczesne projekty, Spectravox wykorzystuje w swoim banku 10 filtrów o zmiennej charakterystyce, z których każdy może być przesuwany za pomocą oscylatora LFO generującego przebiegi trójkątne lub zewnętrznego napięcia regulującego. Podkreślanie dźwięków samogłosek możliwe dzięki funkcji Hiss and Buzz pochodzącej z urządzenia Moog 16 Channel Vocoder, sprawia że Spectravox to jednocześnie ogromny krok na przód jeśli chodzi o analogowe banki filtrów oraz hołd złożony pionierom muzycznej technologii.

Modyfikuj spektrum częstotliwości i twórz cudownie nieprzewidywalne tekstury, korzystając z gniazd na krosownicy przyporządkowanych każdemu filtrowi z banku filtrów i kabli krosowych. Dodaj analogowego ciepła i subtelnego phasingu syntezatorom cyfrowym oraz innym źródłom dźwięku. Połącz Spectravox z innymi półmodularnymi instrumentami firmy Moog lub z modułami Eurorack z rozbudowaną krosownicą, otrzymując dostęp do kontroli nad prawie wszystkimi jego parametrami. Spectravox to instrument, który wyznacza nowe granice kreatywności i zaprasza cię do eksplorowania nowych sposobów kształtowania i modelowania brzmienia.

Pozostałe aktualności

Made by OSOM