Syntezator Roberta Mooga

28.09.2020

Syntezator Roberta Mooga

Krótka historia pierwszych syntezatorów Mooga

Robert ‘Bob’ MOOG – konstruktor, prekursor, innowator. To on wynalazł pierwszy komercyjny instrument elektroniczny, tzw. „syntezator Moog”.

Przedstawiony w 1968 roku na konwencji AES (Audio Engineering Society) prototyp syntezatora modularnego otwiera nowy rozdział w historii muzyki.
Zaprezentowany na niezwykle popularnym albumie Switched-On Bach z 1968 roku, stworzonym przez Wendy Carlos, staje się obowiązkowym instrumentem dla takich grup rockowych jak The Beatles, The Doors czy The Rolling Stones.

Wypuszczony na rynek w 1970 roku Minimoog jest pierwszym szeroko dostępnym, przenośnym i „tanim” syntezatorem. Ogromne urządzenie z logo R. A. Moog Inc. zmniejszone do rozmiarów klawiatury, z łatwością może być używane zarówno do występów na żywo, jak i w studiu.

Reedycja modelu D do tej pory zresztą pozostaje najbardziej pożądaną i naśladowaną wersją Minimooga, a jego pojawienie się na arenie muzyki elektronicznej jest praktycznie nie do przecenienia.

W 1971 roku sytuacja finansowa zmusza Boba do sprzedaży firmy. Powstaje Moog Music Inc., gdzie Robert Moog pracując w szeregu z innymi pracownikami, konstruuje nowe urządzenia. W rok pojawienia się rozszerzonej wersji Minimooga – Multimooga – Robert A. Moog zakłada firmę o nazwie Big Briar, Inc., a w roku 1984 nawiązuje pięcioletnią współpracę z firmą Kurzweil. Następnie powraca na łono uniwersyteckie, by tam prowadzić fakultet na wydziale muzyki Uniwersytetu Północnej Karoliny w Asheville.

Po zakończeniu przygody z nauczaniem Bob Moog powraca do konstruowania thereminów (od których zaczynał swoją przygodę) oraz modułów z serii moogerfooger.

W 2001 roku sensację na rynku wzbudza nowy Minimoog Voyager i w 2002 roku pojawia się on pod logo Moog Music, Inc., do którego po 30 latach Robert Moog odzyskuje prawa. W 2003 roku Moog przedstawia urządzenie o nazwie PianoBar – sterownik do fortepianu połączony z modułem dźwiękowym General MIDI.

W 2005 roku smutna wiadomość obiega świat muzyki elektronicznej – Robert A. Moog przegrywa walkę z wykrytym kilka miesięcy wcześniej guzem mózgu. Po jego śmierci, w ofercie firmy noszącej jego nazwisko, premierę ma Little Phatty – ostatni instrument w którego powstaniu miał udział ten legendarny konstruktor.

Pozostałe zagadnienia

Made by OSOM