O Clavii ze Szwecji

09.08.2021

O Clavii ze Szwecji

Clavia - szwedzki producent instrumentów marki NORD

Na początku byli Szwedzi!
Autor: Mateusz Marszałek z Działu klawiszowego sklepu muzycznego Music Store.

Kto by podejrzewał Szwecję o jeden z najbardziej rozpoznawalnych biznesów meblowych? Kto podejrzewałby szwedzką młodzież o takie zagorzałe podejście do obrony klimatu? A jednak tak jak Szwedzi odnieśli fantastyczny sukces z IKEA, a najbardziej charakterystyczną twarzą w walce z globalnym ociepleniem jest Greta Thurnberg, tak i w muzyce Szwedom nie brakuje wyjątkowych osiągnięć! Mowa tutaj nie o rozpoznawalnym zespole ABBA, a o firmie Clavia! Mówi Wam to coś?

W 1983 roku dwaj Szwedzi, Hans Nordelius i Mikael Carlsson, założyli firmę Clavia Digital Musical Instruments. Dwanaście lat później urządzenia, jakie produkowali, zaczęto nazywać właśnie Nord. I to w 1995 roku światem muzyki wstrząsnął czerwony instrument, wyróżniający się na tle konkurencji nie tylko kolorem! Nord Lead był instrumentem przełomowym, który przyczynił się do spopularyzowania syntezatorów opartych o syntezę wirtualną, lecz ten temat zostawmy na artykuł o rodzajach syntezy. My natomiast przyjrzyjmy się, co Szwedzi oferują nam dziś!

Sześć instrumentów, a tak spory przekrój!

Dzisiejsze portfolio najnowszych produktów Clavia Nord obejmuje:

Nieźle, mamy do dyspozycji 2 syntezatory i 4 pianina sceniczne, ale pamiętajmy, że dostępne są ich różne odmiany! Monitory Nord Piano Monitor natomiast wiernie odwzorowują dźwięki wychodzące z instrumentów.

Nord Lead A1

Tę maszynę sam producent określa jako „analog modeling synthesizer”. Mamy zatem maszynę wirtualną, która zachowuje się jak analog. W praktyce otrzymujemy potężny, 24 głosowy syntezator z wieloma możliwościami, które zamknięte są w prostym do okiełznania panelu frontowym. Wielu użytkowników wybiera go ze względu na prostotę w tworzeniu nowych brzmień lub odkształcaniu już istniejących presetów. Koszt Lead A1 to około 6200 PLN. Niewielka kwota, biorąc pod uwagę jakość dźwięku i możliwości.

Nord Electro 6

To coś dla fanów brzmień organowych i elektrycznych pianin. Do dyspozycji mamy 3 modele:
– Nord Electro 6D 61, który ma 61 półważonych klawiszy typu waterfall
– Nord Electro 6D 73 z półważoną klawiaturą typu waterfall
– Nord Electro 6 HP, który ma 73-klawiszową klawiaturę młoteczkową

No dobrze, ale co oznacza klawiatura typu waterfall? Słuchaliście kiedyś, jak Jon Lord zasuwał na organach? Klawisze typu waterfall nie mają ostrych krawędzi na końcach, co znacznie ułatwia glissowanie, czyli przesuwanie ręką po klawiaturze w górę czy w dół.
Jeśli chodzi o brzmienia, poza łatwo dostępnym silnikiem organowym z możliwością pracy na tłumikach (fizyczne dla 6D i cyfrowe dla 6 HP) mamy do dyspozycji sekcję piano i synth, a w nich wszystkie potrzebne brzmienia na koncert czy do studia!
Wersję najkrótszą można zakupić za około 6800 PLN i są to naprawdę świetnie wydane pieniądze!

Nord Wave 2

To maszyna tak wyjątkowa, że z pewnością doczeka się u nas odrębnego artykułu. Tymczasem jednak, by rozbudzić Waszą ciekawość, zdradzę, że ma aż 48 głosów polifonii, a jego naturę producent określa jako „powerful 4-part performance synthesizer”, czyli potężny 4-składnikowy syntezator na scenę! Dzieje się tak za sprawą 4 rodzajów syntezy, dostępnych na pokładzie: wirtualnej analogowej, FM, Wavetable i sample! Podobnie jak w Lead A1 do dyspozycji mamy świetne koło modulacji i genialny pitch, który jest najlepszym kontrolerem pitch ze wszystkich instrumentów, na jakich grałem! Panel także nie przeraża swoim wyglądem, a możliwości daje niesamowite!

Wave odnajdzie się wśród takich konkurentów jak Novation Summit, Arturia Polybture czy Roland System 8! Należy jednak pamiętać, że każdy z nich jest nieco inny, a niektórzy uważają nawet, że nie powinno się ich porównywać. Nord Wave 2 jest zawsze dostępny w sklepmuzyczny.pl, a jego cena to około 10 300 PLN.

Nord Piano 5

To najnowsze dziecko Clavia Nord, które swoją premierę miało w marcu 2021 roku. Do dyspozycji mamy:
– Nord Piano 5 88
– Nord Piano 5 73

W związku z faktem, iż jest to bezpośredni następca Piano 4, warto podkreślić, że największą zaletą następcy jest poprawiona klawiatura oraz podwojenie pamięci dostępnej na sample (brzmienia). Do dyspozycji mamy świetny moduł pianinowy, który przeniesie osobę grającą w zupełnie inny wymiar doznań muzycznych, a trzyczujnikowa klawiatura jest lepsza niż kiedykolwiek. Czapki z głów! Dobrą wiadomością jest także wprowadzenie wersji 73-klawiszowej, którą możemy nabyć już za około 13 000 PLN.

Nord Grand

Ten instrument koniecznie trzeba poznać! Można by o nim pisać godzinami, np. to, że klawiatura Kawai jest bezbłędnie dokładna, świetnie odwzorowuje dynamikę, a sam Grand nie tylko łechta uszy, ale i wpada w oko! To cudo jest ewenementem, który skusił już niejednego klienta szukającego pianina zabudowanego! Na szczególne wyróżnienie zasługuje preset o nazwie White Grand, którego magnetyzm jest tak silny, że ledwo oderwałem się od niego, by napisać dla Was ten artykuł. 🙂 Grand kosztuje plus minus 14 400 PLN, ale każda jedna złotówka należy się za tak niesamowity instrument!

Nord Stage 3

Tego instrumentu wielu osobom nie trzeba przedstawiać! To obok Korg Kronos, Roland Fantom i Yamaha Montage najczęściej widoczny na scenach muzycznych całego świata instrument klawiszowy! Występuje w wersjach:
– Stage 3 Compact (73 półważone klawisze typu waterfall)
– Stage 3 HP 73 (klawisze półważone młoteczkowe)
– Stage 3 88 (ważone klawisze młoteczkowe)

Ten ostatni jest najpopularniejszy ze względu na zakres klawiatury znany nam z pianin i fortepianów. Instrumenty te są wyjątkowe, gdyż zawierają w sobie nie tylko fantastyczny silnik pianinowy, ale także silnik syntezy znany z Nord Lead A1 oraz sekcję organową z Nord C2D. To tak, jakbyśmy mieli 3 instrumenty w jednym. Dlatego też osoby ceniące sobie szerokie możliwości brzmieniowe i wyjątkową klawiaturę na pewno znajdą tutaj coś dla siebie!
Najpopularniejszym wyborem jest wersja 88, która kosztuje około 15 500 PLN.

Nord Drum 3P

To urządzenie nie ma klawiatury, lecz pady! Jest przeznaczone dla perkusistów oraz miłośników elektronicznych maszyn perkusyjnych. Próżno szukać konkurencji dla tego instrumentu, gdyż nie jest to sampler, a syntezator! Mamy 6 kanałów z syntezą o niezliczonych możliwościach kreowania brzmienia, wraz z sekcją efektów, potęgujących doznania muzyczne! Maszyna ta kosztuje w okolicach 2500 PLN.

Nord Piano Monitor

Na koniec przedstawiam zgodne kolorystycznie z czerwonymi maszynami monitory, będące efektem współpracy z firmą Audio Pro. Efektów nie da się opisać, ale producent próbował, powołując się na cel, jakim było najwierniejsze odwzorowanie brzmień pianin akustycznych i elektrycznych. Czy im się to udało? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, serdecznie zapraszamy do przetestowania i zakupu!

Artykuł napisał: Mateusz Marszałek, Dział klawiszowy sklepu muzycznego Music Store.

Pozostałe zagadnienia

Korzystając z niniejszej strony internetowej wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Administratorem danych jest Audiostacja sp. z o.o. sp. k. W każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych, masz prawo dostępu do nich, sprostowania i usunięcia. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych (lepsze dopasowanie reklam), analitycznych i do wysyłania newslettera. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.

Made by OSOM