Który mikrofon jest najlepszy do gier i streamingu?

15.11.2022

Który mikrofon jest najlepszy do gier i streamingu?

Mikrofony dynamiczne a pojemnościowe

Wysokiej jakości dźwięk z mikrofonu jest jednym z najważniejszych elementów internetowych transmisji na żywo i ma kluczowe znaczenie dla wyraźnej komunikacji w ferworze gry – czy to z kolegami z drużyny, czy z przeciwnikami. Wybór odpowiedniego mikrofonu do pracy może być z pewnością przytłaczającym zadaniem, ale postaramy się sprawić, aby był nieco mniej przerażający poprzez wyjaśnienie jednej z kluczowych decyzji: czy wybrać mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy?

W tym artykule przyjrzymy się mikrofonom dynamicznym i pojemnościowym: jak działają, jakie są między nimi różnice i który z nich jest najlepszy dla twojej konfiguracji do gier lub streamingu.

Mikrofony dynamiczne

Aby poznać zalety mikrofonów dynamicznych, warto zrozumieć ich sposób działania. Mikrofony dynamiczne zawierają cienką membranę, która jest przymocowana do cewki zawieszonej w polu magnetycznym. Gdy fale dźwiękowe uderzają w membranę, wprawiają w drgania przyklejoną do niej cewkę, która następnie poruszając się w polu magnetycznym, wytwarza prąd elektryczny.

Mikrofony dynamiczne są z założenia mniej czułe niż pojemnościowe, więc zazwyczaj wymagają, abyś znajdował się tuż przy mikrofonie, aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk (około 5-15 cm od membrany) i wymagają zwykle większego wzmocnienia dla uzyskania podobnego poziomu dźwięku w porównaniu do ich pojemnościowych odpowiedników. Ta niższa czułość oznacza, że doskonale izolują głos, odrzucając jednocześnie szumy tła takie jak klimatyzacja, odgłosy klawiatury czy kliknięcia myszy.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofony pojemnościowe posiadają wkładkę, która zawiera membranę umieszczoną bardzo blisko naładowanej elektrycznie płytki tylnej. Fale dźwiękowe uderzające w membranę powodują jej drgania, tworząc zmiany pojemności pomiędzy nią a płytką, co skutkuje powstaniem sygnału elektrycznego, który następnie jest wzmacniany przez wewnętrzny przedwzmacniacz. Przedwzmacniacz i (czasami) płytka tylna wymagają do działania zasilania, które dostarczane jest albo z baterii, zasilania fantomowego z miksera, zewnętrznego przedwzmacniacza, interfejsu audio, albo portu USB komputera.

Mikrofony pojemnościowe mają większą skuteczność (są bardziej czułe) niż ich dynamiczne odpowiedniki. Oznacza to, że w porównaniu z mikrofonami dynamicznymi nie są one tak wymagające pod względem umiejscowienia i mogą być umieszczone dalej od ust (10-20 cm). Jednak ta zwiększona czułość oznacza również, że odbierają więcej dźwięków z otoczenia, jeśli przebywasz w środowisku, które nie jest dobrze wyciszone.

Dynamiczny czy pojemnościowy: Który z nich jest lepszy do gier i streamingu?

Jeden typ mikrofonu niekoniecznie jest lepszy od drugiego w przypadku gier i streamingu. Oba mogą brzmieć świetnie w różnych konfiguracjach i tak naprawdę zależy to od twoich osobistych preferencji – oto, co powinieneś wziąć pod uwagę.

Co najważniejsze, mikrofon pojemnościowy taki jak XCM-50, jest idealny, jeśli miejsce, w którym odbywa się streaming lub gra, charakteryzuje się minimalnym poziomem hałasu w tle i niewielką liczbą twardych powierzchni odbijających dźwięk takich jak płytki czy drewniane deski podłogowe. Pojemnościówki są również świetne, jeśli hałas nie jest dla ciebie zbyt dużym problemem – na przykład jeśli używasz mikrofonu głównie do rozmów w grze ze znajomymi – a ich zwiększona czułość sprawia, że możesz łatwiej utrzymać mikrofon poza kadrem podczas transmisji.

 

Z drugiej strony, jeśli twoje pomieszczenie nie jest wygłuszone lub jeśli szukasz mikrofonu, który pomoże ci ograniczyć jak najwięcej hałasu z otoczenia, to mikrofon dynamiczny, taki jak XDM-100, jest doskonałym wyborem.

Jako mikrofon pojemnościowy XCM-50 ma pełną charakterystykę częstotliwościową i odbierze twój głos z mnóstwem szczegółów, wyrazistością i prezencją. Z kolei XDM-100 zapewni ci bardziej skupiony dźwięk, jednocześnie zachowując głębokie brzmienie i szczegółowość. Ten ostatni ma również dodatkową zaletę w postaci przedwzmacniacza Rode Revolution Preamp™ o niskim poziomie szumów oraz konwersji analogowo-cyfrowej o wysokiej rozdzielczości 24 bity/48 kHz dla zapewnienia nieskazitelnej jakości dźwięku. Oba brzmią świetnie i zawsze warto wypróbować różne typy mikrofonów, aby sprawdzić, który najlepiej pasuje do twojego głosu.

Pozostałe zagadnienia

Made by OSOM