Jak dobrać nagłośnienie do gitary?

24.07.2017

Jak dobrać nagłośnienie do gitary?

Wzmacniacze i kolumny do gitar

Brzmienie gitary elektrycznej zależy w dużej mierze od instrumentu, ale ważnym elementem jest  nagłośnienie, czyli piec lub głowa i paczka. Podczas wyboru sprzętu warto dobrać go do granej muzyki oraz okoliczności, w jakich zamierzamy grać.

Dla początkujących

Na początek mały piecyk może być tranzystorowy, np. seria Laney LX Extreme Performance: LX10, LX12, LX20R, LX35R. Tranzystorowe comba z możliwością podpięcia CD lub MP3 idealnie nadają się do ćwiczenia z podkładem. Godna polecenia jest też seria Laney LG (modele: LG12, LG20R i LG35R). To również tranzystorowe comba gitarowe w pełni wystarczające na początek przygody z gitarą.

Dla miłośników klasycznego brzmienia jest mała lampa – Laney CUB10, a jeśli budżet nie ma wielkiego znaczenia, możemy się skusić na combo TI15-112 Tony Iommi. To niezawodny, wytrzymały i znakomicie brzmiący sprzęt. Zwolennicy gitar elektroakustycznych mogą wybierać między LA10 i LA12C, niewielkimi, przenośnymi, głośnymi combami o czystym brzmieniu.

Dla średniozaawansowanych

Jeśli zależy nam na rozwiązaniach przenośnych, warto zacząć od pięknych lampowych urządzeń serii Lionheart, które oferują typowe brytyjskie brzmienie. Jest tu 5-watowe combo L5T-112 i 4 razy mocniejsze L20T-112 i z dwoma 12-calowymi głośnikami L20T-212. Ich moc wystarczy do grania w domu i do dobrego nagłośnienia sal prób. Wzmacniacze L20H i L50H o mocy 20 i 50 W po podłączeniu do paczek LT212 lub L412 na pewno obudzą sąsiadów mieszkających po drugiej stronie ulicy, więc lepiej używać ich na scenie.

Do brzmień akustycznych warto sięgnąć po comba LA20C i LA35C z wbudowanym chorusem i pogłosem. LA20C ma przydatny układ zapobiegający powstawaniu sprzężeń, a LA35C wyróżnia się czteropasmowym korektorem graficznym na kanale instrumentalnym. Oba dają piękne, ciepłe i głębokie brzmienie z wieloma niuansami.

Dla profesjonalistów

Idealna będzie seria Laney Ironheart. Potężny head IRT120H o mocy 120 W do połączenia z paczką IRT412A o mocy 230 W, uniwersalne combo 60 W IRT60-212 z dedykowaną paczką 160 W IRT212 to zestawy, które nagłośnią poważną salę koncertową. Dzięki serii Ironheart możemy skorzystać z nowatorskich pomysłów, np. łączenia reaktywnego IRT-X. Tę kolumnę aktywną rozszerzającą o mocy 200 W RMS wpinamy między head a paczkę. Z kolei IRT-Studio wygląda jak zwykły gitarowy head w wersji rack. To wielofunkcyjne urządzenie, które pozwala profesjonalnie nagrać muzykę w studio i na scenie.

Dla zaawansowanych muzyków grających na gitarach elektroakustycznych przeznaczony jest piec LA65D. Ma 2-kanałowy przedwzmacniacz z mnóstwem funkcji. Za wejściem jest regulacja gainu, niezależna korekcja niskich i wysokich tonów (Lo i Hi) i niezależna regulacja pogłosu. Kanał 2 ma format podobny do LA35C z dodaną opcją Pre shape – do szybkiego, naturalnego podcięcia środka oraz podbicia dołu i góry. Jeżeli potrzebujemy zgrać brzmienie lampowe bezpośrednio do DAW-a, powinniśmy sięgnąć po piec L5-Studio. Ma zbudowane łącze T-USB, dzięki któremu łatwo połączyć go z komputerem.

Pozostałe zagadnienia

Korzystając z niniejszej strony internetowej wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Administratorem danych jest Audiostacja sp. z o.o. sp. k. W każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych, masz prawo dostępu do nich, sprostowania i usunięcia. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych (lepsze dopasowanie reklam), analitycznych i do wysyłania newslettera. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.

Made by OSOM